تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

باورهاي منطقي، باورهاي غير منطقي

  باورهاي منطقي، باورهاي غير منطقي

  قسمت اول

  همه ما در زندگي باورهايي نسبت به خود و ديگران داريم كه نوع اين باورها مي تواند ،احساس و رفتار ما را دستخوش تغيير كند. "آلبرت آليس "از كساني است كه در زمينه ي باورهاي غير منطقي و نقش آن در اختلالات رواني و رفتاري مطالعات گسترده اي داشته است . وي معتقد است با تغيير باورهاي غير منطقي مي توانيم به سلامت رواني خود كمك كنيم. در اينجا برخي از باورهاي غيرمنطقي رايج اشاره مي كنيم:

  1- من به عشق وتاييد افراد مهم نيازمندم.(غير منطقي) عشق و تاييد بسيار دلپذير است و در شرايط مناسب به دنبال آن خواهم بود اما آنها از واجبات نيستند من بدون آن ها نيز مي توانم زندگي كنم.(منطقي)

  2- براي ارزشمند بودن به عنوان يك انسان بايد به موفقيت در هر كاري كه مي كنم بدون هيچ اشتباهي دست يابم.(غيرمنطقي) من همواره سعي مي كنم تا حد ممكن به موفقيت دست يابم اما شايستگي عدم شكست ،غير واقعي است. بهتر است كه خود را جدا از عملكرد خود به عنوان يك انسان بپذيرم.(منطقي)

  3-افراد بايد همواره كار صحيح را انجام دهند زماني كه كاري آسيب زا انجام مي دهندبايد سرزنش و تنبيه شوند.(غير منطقي) ناخوشايند است كه گاهي افراد كارهاي نادرست انجام مي دهند اما انسان ،كامل نيست و ناراحت كردن خودم در حقيقت تغييري ايجاد نخواهد كرد.(منطقي)

  4- وقايع بايد طبق آنچه مي خواهم باشد و در غير اين صورت زندگي غير قابل تحمل خواهد بود.(غير منطقي) هيچ قانوني وجود ندارد كه بگويد هر چيز بايد آنگونه كه مي خواهم اتفاق بيافتد. نا اميد كننده است اما مي توانم اين را درك كنم به خصوص براي جلوگيري از فاجعه.(منطقي)

  5- ناراحتي من به واسطه ي اتفاقات خارج از كنترل من به وجود آمده اند و در نتيجه كار زيادي نمي توانم برايش انجام دهم.(غير منطقي) عوامل خارجي بسياري د ركنترل من نيستند اما اين ها افكار من هستند (نه عوامل خارجي)كه باعث احساسات من مي شوند و مي توانم بياموزم كه افكارم را كنترل كنم.(منطقي)

  6- من بايد در مورد چيزهاي خطرناك و ناخوشايند نگران باشم و گرنه آنها ممكن است اتفاق بيافتد.(غيرمنطقي) نگراني در مورد وقايعي كه مي توانند ناخوشايند باشنداز رخ دادن آن ها جلوگيري نخواهد كرد. اين كار فقط من را در حال حاضر نگران و افسرده مي سازد.(منطقي)


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 9 خرداد 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160493
 • بازدید امروز :3352
 • بازدید داخلی :132
 • کاربران حاضر :70
 • رباتهای جستجوگر:438
 • همه حاضرین :508

تگ های برتر